• Γενικός σημαιοστολισμός όλων των Δημοσίων, Δημοτικών Καταστημάτων, Καταστημάτων των ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ και τραπεζών και των οικιών από την 8η πρωινή ώρα της 23ης Μαρτίου μέχρι και τη δύση του ηλίου της 25ης Μαρτίου.
    Φωταγώγηση όλων των Δημοσίων, Δημοτικών και Κοινοτικών καταστημάτων,
    Καταστημάτων των ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ και Τραπεζών κατά τις βραδινές ώρες της 24ης και 25ης Μαρτίου.
    Παρασκευή 24 Μαρτίου 2017
    Ομιλίες στα σχολεία Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης από δασκάλους και καθηγητές.
    Ώρα 11.30΄ Προσκύνημα – κατάθεση στεφανιών από μαθητές και μαθήτριες των σχολείων στο Μνημείο Ηρώων.
    Εθνικός Ύμνος από τη χορωδία του Β’ Δημοτικού Σχολείου Καρύστου, υπό την επιμέλεια της εκπαιδευτικού Κωνσταντίνας Κουντουριανίδου.
    Σάββατο 25 Μαρτίου 2017
    Ώρα 7.00΄ θα σημάνουν χαρμόσυνα οι καμπάνες της εκκλησίας.
    Ώρα 09.45΄ οι μαθητές των σχολείων θα προσέλθουν στην εκκλησία.
    Ο Πρόεδρος και τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου καλούνται να προσέλθουν στο Δημαρχείο, από όπου μαζί με το Δήμαρχο θα ξεκινήσουν για τον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου Καρύστου.
    Ώρα 10.00΄ Τέλεση της επίσημης δοξολογίας για την Εθνική Επέτειο στον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου Καρύστου. Στη δοξολογία καλούνται να προσέλθουν οι κάτοικοι της πόλης, ο Δήμαρχος και τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου, οι Προϊστάμενοι και οι υπάλληλοι των Δημόσιων Υπηρεσιών, οι Πρόεδροι και τα μέλη των ΝΠΔΔ και ΝΠΙΔ και των Τραπεζών με το προσωπικό τους.
    Ώρα 10.30΄ συγκέντρωση στην Πλατεία Καρύστου.
    Επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο των Πεσόντων.
    Κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο Ηρώων από:
    1. Το Δήμο Καρύστου.
    2. Για την Περιφερειακή Ενότητα Εύβοιας από τον Περιφερειακό Σύμβουλο κο Ευάγγελο Κούκουζα.
    3. Τη Δημοτική Ενότητα Καρύστου.
    4. Για την Εθνική Αντίσταση από τον κ. Δήμαρχο.
    5. Το Αστυνομικό Τμήμα Καρύστου.
    6. Τη Λιμενική Αρχή Καρύστου.
    7. Το Πυροσβεστικό Σώμα Καρύστου.
    8. Για το Νοσοκομείο Καρύστου από τον Διοικητή κ. Μίχα.
    9. Τον Εμπορικό Σύλλογο Καρύστου.
    10. Το Σύλλογο Επαγγελματοβιοτεχνών Καρύστου.
    11. Το Σύνδεσμο Τουριστικών Επιχειρήσεων Καρύστου.
    12. Την Αδελφότητα Καρυστίων .
    13. Το Σύλλογο Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καρύστου.
    14. Τον Ιππικό Σύλλογο ΦΙΛ-ΙΠΠΟΙ Καρύστου.
    15. Τον Αθλητικό Όμιλο Καρύστου.
    16. Το Σύλλογο Λατόμων Καρύστου.
    17. Τον Αθλητικό- Ναυτικό Όμιλο Καρύστου.
    18. Το Σύλλογο Ναυτικών Καρύστου.
    19. Το Σύλλογο Εθελοντικών Δυνάμεων Δασοπροστασίας Καρύστου.
    20. Τη Λέσχη 4Χ4 Καρύστου.
    21. Τον Πολιτιστικό Εξωραϊστικό Σύλλογο Αετού.
    22. Τον Σύλλογο Προστασίας Περιβάλλοντος Νότιας Καρυστίας (ΣΠΠΕΝΚ).
    23. Το Μουσικό Δίαυλο Καρύστου.
    24. Το Αθλητικό Σωματείο Καρύστου «Δράκοι Νότιας Εύβοιας».
    Εκφώνηση του πανηγυρικού της ημέρας από τον κ. Ελευθερίου Παναγιώτη, Διευθυντή Β’ Δημοτικού Σχολείου Καρύστου.
    Τήρηση ενός λεπτού σιγής στη μνήμη των Πεσόντων.
    Παρουσίαση Παραδοσιακών χορών από τους μαθητές της Έκτης τάξης του Α’ Δημοτικού σχολείου υπό την επιμέλεια του δασκάλου του Α’ Δημοτικού σχολείου Καρύστου κου Κολούτσου Νικόλαου.
    Παρέλαση από μαθητές και μαθήτριες των σχολείων και από τον Ιππικό Σύλλογο ΦΙΛ-ΙΠΠΟΙ Καρύστου στην παραλία Καρύστου.
    Τελετάρχης ορίζεται ο κ. Μαραζόπουλος Θωμάς , καθηγητής φυσικής αγωγής Α’ Δημοτικού σχολείου.
    Οι αντιδήμαρχοι Καρύστου, Μαρμαρίου, Στύρων και Καφηρέα , οι δημοτικοί σύμβουλοι και οι πρόεδροι και σύμβουλοι των τοπικών κοινοτήτων θα παρευρεθούν αντίστοιχα στην Κάρυστο, στο Μαρμάρι , στα Στύρα και στον Καφηρέα καθώς και στις τοπικές κοινότητες όπου θα πραγματοποιηθεί Εκκλησιασμός και εορτασμός της Εθνικής μας Επετείου.
    Κάρυστος 21 Μαρτίου 2017
    Ο Δήμαρχος Καρύστου